تصویر لوگو برای هدر
دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟ (تاریخچه دیجیتال مارکتینگ)

عبارت دیجیتال مارکتینگ این روز ها کمی مجهول مانده است و از آن دسته عبارات است که به سادگی در جملات استفاده می شود، اما تعریف آن کمی دشوار است.

از نظر بعضی از افراد به هر شکلی از بازاریابی که از ابزار الکترونیکی استفاده کند، دیجیتال مارکتینگ می گویند. از نظر عده ای دیگر به بازاریابی که بر پایه اینترنت باشد دیجیتال مارکتینگ می گویند.

این مقاله جواب این سوال را خواهد داد که دیجیتال مارکتینگ چیست و به تاریخچه ی دیجیتال مارکتینگ و انواع ابزار های اصلی آن می پردازد.

درباره ی تعریف دیجیتال مارکتینگ نظر های مختلفی وجود دارد، ولی تعریف وبسایت Wikipedia شاید بهترین تعریف باشد:

” دیجیتال مارکتینگ شاخه ای از بازاریابی محصولات و خدمات با استفاده از تکنولوژی های دیجیتال بر پایه ی اینترنت و با استفاده از دستگاه های موبایل، وبسایت ها، شبکه های اجتماعی، تبلیغات بنری و … می باشد.”

ابتدا تاریخچه ی دیجیتال مارکتینگ را بررسی می کنیم و با جزئیات بیشتری توضیح می دهیم چه چیز هایی در بازاریابی دیجیتال وجود دارد.

تاریخچه ی دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چه زمانی آغاز شد؟

بعضی بر این باورند که اولین بازاریاب دیجیتال Guglielmo Marconi می باشد، به این دلیل که او رادیو را اختراع کرد. اما برخی دیگر آغاز دیجیتال مارکتینگ را سال ۱۹۷۱، زمانی که Ray Tomlinson اولین ایمیل را برای خودش ( چون کسی دیگر در سیستم ایمیل وجود نداشت) ارسال کرد در نظر می گیرند. اگر چه هر دو اتفاق لحظات بسیار مهمی در پیشرفت و انقلاب تکنولوژی می باشد اما کمی سخت است که آن ها را آغاز دیجیتال مارکتینگ به شکلی که ما امروزه آن را می شناسیم در نظر بگیریم.

بهترین زمانی که برای شروع دیجیتال مارکتینگ می توانیم در نظر بگیریم سال ۱۹۹۰ می باشد، زمانی که موتور جستجو متولد شد. این موتور جستجو Archie نامگذاری شد و تنها فهرستی از سایت های FTP بود.

در سال ۱۹۹۳، اولین بنر کلیکی روی وب قرار گرفت و نقطه ی عطف دیگری در دیجیتال مارکتینگ به وجود آمد. بعد از آن شرکتی به نام Hotwired تعدادی بنر کلیکی برای تبلیغات روی وبسایت خریداری کرد و اینگونه تبلیغات آنلاین نیز از راه رسید.

در سال ۱۹۹۴ موتور جستجویی به نام Yahoo متولد شد، که این شروع زمانی بود که مردم برای پیدا کردن اطلاعات شروع به جستجو در وبسایت ها کردند. چند سال بعد موتور های جستجوی دیگری نیز به وجود آمدند، همینطور ابزار هایی مانند HotBot، Alexa و LookSmart.

در همان دوران بود که متخصصان بازاریابی در وب شروع کردند به صحبت درباره ی موضوعی به نام ” بهینه سازی موتور جستجو”. بهینه سازی موتور جستجو راهی است برای اینکه مطمئن شوید که زمانی که کاربران موضوع مورد نظر شما را جستجو می کنند وبسایت شما در بالای لیست جستجو ظاهر شود.

در سال ۱۹۹۸، کمپانی دیگری که اسم آن را حتما شنیده اید متولد شد، گوگل. رفته رفته این موتور جستجو تبدیل به محبوب ترین موتور جستجو در جهان شد.

تکنولوژی کوکی نیز در سال ۱۹۹۰ به وجود آمد. یک کوکی دیجیتال یک مقدار اطلاعاتی می باشد که وبسایت ها در مرورگر کاربر به جا می گذارد که به مرورگر اجازه می دهد که اطلاعات وبسایتی که وارد آن شده است را به یاد داشته باشد. کوکی ها نقش مهمی را در تحول دیجیتال مارکتینگ ایفا می کنند که در ابتدا به منظور هدفی که امروزه از آن استفاده می شوند، استفاده نمی شد.

“در سال ۲۰۰۰ از هم پاشیدن حباب دات کام اتفاق افتاد و بسیاری از استارت آپ های اینترنتی شکست خوردند. بسیاری از کمپانی هایی که در این اتفاق بودند کیس استادی این موضوع شدند که چگونه یک کسب و کار را شروع نکنیم.”

حباب دات کام یک حباب اقتصادی در خلال سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ میلادی بود (که در ۱۰ مارس ۲۰۰۰ با رسیدن شاخص نزدک به ۵۱۳۲٫۵۲ به اوج رسید) که طی آن بازارهای بورس سهام کشورهای صنعتی دنیا شاهد رشد سریع ارزش مالی شان بودند که از رشد بخش اینترنت و شاخه‌های مرتبط با آن ناشی می‌شد.

اما اینترنت از بین نرفت و برعکس بازار های آنلاین فرصت های بسایر خوبی را به صاحبان کسب و کار های هوشمندانه برای سرمایه گذاری در تحقیقات بازار پیش رو ارائه دادند.

اتفاق مهم دیگری که در سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاد رونمایی گوگل از Adwords بود، که به کسب و کار ها و بازاریابان فرصت تبلیغ  محصول و خدمات خود را با کمک یکی از محبوب ترین وب سایت های اینترنی در جهان را داد.

خیلی زود، وب ۲ نیز رونمایی شد و نقطه ی مهم دیگری در تاریخ دیجیتال مارکتینگ به وجود آورد. وبسایت هایی که با وب ۲ طراحی شد به ما محتواهای داینامیک، محتواهای تولید شده توسط کاربر و چیزی که ما امروزه به عنوان شبکه ی اجتماعی می شناسیم را به ما معرفی کرد. شاید بهترین مثال از موارد اولیه وب ۲ وبسایت MySpace  باشد، اگرچه این سایت خیلی زود توجه ها را از دست داد ولی به عنوان یک پیشرو در تاریخ شبکه های اجتماعی در نظر گرفته می شود.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

نقطه ی عطف دیگری که در سال ۲۰۰۰ اتفاق افتاد، معرفی وردپرس برای اولین بار بود. وردپرس توانست بازاریابی محتوا را برای برای تعداد بیشمار کارآفرینان این حوزه آسان کند. در آن زمان کمتر کسی فکر می کرد که از وردپرس برای این هدف استفاده کند.

” در سال ۲۰۰۴ برای تبلیغات و بازاریابی اینترنتی تقریبا ۳ میلیارد دلار در دنیا هزینه شد”

خبر خیلی خوبی که صاحبان وبسایت با آن مواجه شدند رونمایی از Google AdSense بود،  سرویسی که به منتشر کنندگان فرصت کسب درآمد ار وبسایتشان را داد. همچنین در سال ۲۰۰۴ گوگل برای استفاده عموم مردم دنیا قرار گرفت و Facebook نیز به وجود آمد. در آن زمان Facebook فقط برای استفاده دانش آموزان کالج بود.

” در سال ۲۰۰۵ نقطه ی عطف مهم دیگری در دیجیتال مارکتینگ ایجاد شد: Youtube معرفی شد. خیلی زود Youtube فرصت های خیلی خوبی را به دیجیتال مارکتر ها برای معرفی برندشان ارائه داد.”

عبارت Analytics در سال ۲۰۰۵ زمانی که گوگل، Google Analytics را معرفی کرد خیلی بیشتر بر سرزبان ها افتاد. این ابزار رایگان تا به امروز اطلاعات ارزشمندی را درباره ی میزان ترافیک وبسایتشان، رفتار بازدیدکنندگان و … در اختیار صاحبان وبسایت قرار داده است.

“در سال ۲۰۰۶ میزان فروش آمازون به ۱۰ میلیارد دلار رسید. همچنین Twitter متولد شد، که خیلی زود به یک شبکه اجتماعی مهم تبدیل شد.”

سال بعد Tumbler شروع به کار کرد. هر کسی می توانست دیگر یک بلاگر باشد.

اتفاق خیلی مهم در سال ۲۰۰۷ رونمایی از Iphone بود. با اینکه تعداد بی شماری شوخی در آن زمان در مورد اینکه چگونه Iphone می تواند هر کاری انجام بدهد جز تماس گرفتن شکل گرفت، تکنولوژی به هدف خودش رسید.

چند سال بعد Fred Wilson اصطلاح جدید ” تبلیغات بومی (Native Advertising)” را در یک کنفرانس مطرح کرد. او این عبارت را برای توضیح یک استراتژی تبلیغاتی به کار برد، که هر کسب و کاری می تواند با تولید محتوای دیجیتال مشتریان جدید جذب کند.

در اکتبر ۲۰۱۰ Instagram رسما روی سیستم عامل IOS شروع به کار کرد و روی App Store قرار گرفت. در همان سال نیز  Whatsapp و Google Buzz نیز شروع به کار کردند، که یک سال بعد Google Buzz رسما منحل شد.

“در سال ۲۰۱۱ شبکه ی اجتماعی Google+ شروع به کار کرد. اگرچه هیچوقت نتوانست مانند Facebook و Twitter همه گیر شود، اما نقش مهمی را در تاریخ دیجیتال مارکتینگ ایفا می کند.”

سال ۲۰۱۲ را سال شبکه های اجتماعی میدانند. شرکت ها بودجه ی شبکه های اجتماعی خود را تا ۶۴% افزایش دادند و همینطور Knowledge Graph گوگل نیز رونمایی شد. در آن زمان Myspace و Facebook محبوب ترین سایت های شبکه اجتماعی در میان مردم بودند. کمپانی ها متوجه شدند که این سایت ها می توانند کمک زیادی در گسترش کسب و کارشان در اینترنت کنند، و به شدت تلاش کردند که محصولات و خدمات و برند خود را در شبکه های اجتماعی مختلف معرفی کنند. همچنین در این سال نسخه Android اینستاگرام به بازار آمد که در کمتر از یک روز یک میلیون بار از Play Store گوگل دانلود شد.

اتفاق مهمی که در سال ۲۰۱۳ افتاد خرید Tumbler توسط Yahoo بود.

در سال ۲۰۱۴  تعداد کاربرانی که از موبایل های Smartphone استفاده می کردند از کاربرانی که از کامپیوتر استفاده می کردند پیشی گرفت. اپلیکیشنFacebook Messenger و LinkdIn نیز در این سال شروع به کار کردند. طی این سال فیسبوک اپلیکیشن Whatsapp را خرید.

در سال ۲۰۱۵ Snapchat از ابزار Discover خود رونمایی کرد. در این سال تکنولوژی هایی مانند Analytics، Waerable Tech و بازاریابی محتوا نیز همچنین توسعه یافتند.

شبکه های اجتماعی محبوب در سال ۲۰۱۷ Facebook، Youtube، Instagram، Twitter و Reddit بودند و بر اساس گزارش ۳۰ ژانویه ۲۰۱۷ فیسبوک حدود ۲ میلیارد کاربر داشت.

پس می توان نتیجه گرفت که دیجیتال مارکتینگ به سرعت در حال پیشرفت است  و هر روزه تعداد زیادی فرصت برای تبلیغ و توسعه کسب و کار برای کاربران و شرکت ها را به وجود می آورد. اگر به دنبال حضور محکم در این دوران دیجیتال هستید، شما نیاز دارید که بتوانید از همه ی فرصت ها استفاده کنید.

 

گردآورنده: علی کریمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *